Sběr PET lahví

Radnice ocenila děti za sběr PET lahví

Neuvěřitelných 627.600 kusů PET lahví sesbírali žáci rožnovských mateřských a základních škol ve školním roce  2013/2014. Toto množství činí v přepočtu téměř 29 tun plastového dopadu, který se díky školákům v Rožnově p.R. podařilo vytřídit a vrátit do výroby. Město Rožnov školám vyplatilo odměnu přesahující 114 tis. korun.

Kolikpak se nasbírá v tomto školním roce? I naše škola se každý rok zapojuje. Uvidíme ........

PET lahev je láhev vyrobená z polyethylentereftalátu. Objevily se poprvé v roce 1978 a v současné době patří mezi nejpoužívanější obaly nápojů. Jejich problémem především doba rozkladu, která činí 50-80 let.

Proto se PET lahve jako odpad vytřiďují a následně recyklují. PET láhve lze recyklovat omezeně 20 – 50x, v přírodě jsou plasty téměř nezničitelné - jsou lehké, odolné, pružné a odolávají vodě, slunci (i UV záření) a mechanickému poškození.

Každý kus PET lahví, které děti ze škol donesly do žluté nádoby, má svůj příběh. První kilometry urazí na třídící linku, kde se rozdělují podle druhu plastu. Petky, igelitové obaly nebo polystyren se oddělují od ostatních plastů, které se slisují do balíků, namelou, a za tepla se lisují do forem. Takto vznikají odpadkové koše, dlažba, zahradní nábytek nebo protihlukové stěny u dálnic. Petky se rozemelou na drobné kousky, které se důkladně vyčistí a přeměňují na vlákna. Z takto vyrobených vláken se vyrábějí koberce, textilie nebo teplé výplně spacáků a zimních bund. Jedna fleecová bunda lze vyrobit z 50 ks PETEK, na tričko postačí 10 ks.

leden únor březen duben květen červen CELKEM
6.A     2 6
6.B     3 1